Luc Coene Luc Coene
Governor

Born in Ghent (Belgium) on 11 March 1947

Education

Degree in Economics, Ghent University, 1970
Post-graduate diploma in European economic integration, College of Europe, Bruges, 1971

occupation

Governor of the National Bank of Belgium (since 01.04.2011)
Member of the Governing Council and the General Council of the European Central Bank (since 01.04.2011)

Other current mandates or posts

  • National Accounts Institute: member of the Board of Directors: from 01.04.2011
  • European Central Bank: member of the Governing Council and the General Council: from 01.04.2011
  • ESRB (European Systemic Risk Board): member of the General Board: from 01.04.2011
  • Bank for International Settlements: director from 01.04.2011 and chairman of the Audit Committee from June 2013
  • Board of Governors of the G-10: member
  • International Monetary Fund: Governor from 01.04.2011
  • International Monetary and Financial Committee: Alternate member from 01.04.2011
  • Carnegie Hero Fund: member of the Administrative Committee and president of the Financial Committee
  • King Baudouin Foundation: member of the Executive Committee and chairman of the Fulbright Fund Management Committee
  • Théâtre Royal de la Monnaie/Koninklijke Muntschouwburg: chairman of the Executive Board
  • Madariaga European Foundation: member of the Executive Committee
  • Minister of State from 01.08.2003

Career

  • National Bank of Belgium: Research Department and Foreign Department (1973-1979)
  • IMF: Assistant Belgian Administrator (1979-1985)
  • Deputy chef de cabinet to the Minister of Finance (1985)
  • Chef de cabinet to the Vice Premier and Minister for the Budget (1985-1988)
  • IMF - Visiting Scholar (1988)
  • EU Commission- Economic Adviser DG II (1989-1992)
  • National Bank of Belgium: Foreign Department – Adviser to the head of department (1992-1995)
  • Senator (1995-1999)
  • Chef de cabinet to the Prime Minister – Secretary to the Council of Ministers (1999-2001)
  • Chairman of the Board of Directors of the Chancellery of the Prime Minister and Secretary of the Council of Ministers (2001-2003)
  • Vice-governor of the National Bank of Belgium for 6 years as from 04.08.2003
  • Mandate of vice-governor renewed for a 6-year term starting on 04.08.2009
  • Governor for 5 years as from 01.04.2011
  • Mandate of governor extended beyond the age limit, from 11.03.2014 to 10.03.2015